معرفی و بررسی فنی و اقتصادی طرح ساخت كليد مينياتوري

فرمت فایل: word تعداد صفحات: 117 مقدمه: حفاظت از سيستم هاي قدرت و تجهيزات بزرگ و كوچك آن يكي از مهمترين وظايفي است كه بايد به بهترين صورت انجام پذيرد تا ثبات پايداري و فعاليت دايم سيستم تضمين شود . اين مسايل به ويژه در سيستم توزيع انرژي الكتريكي كه پمعرفی و بررسی فنی و اقتصادی طرح ساخت كليد مينياتوري|30020724|sarzamindoost|معرفی و بررسی فنی و اقتصادی طرح ساخت كليد مينياتوري
با ما همراه باشید با موضوع معرفی و بررسی فنی و اقتصادی طرح ساخت كليد مينياتوري

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 117

مقدمه:حفاظت از سيستم هاي قدرت و تجهيزات بزرگ و كوچك آن يكي از مهمترين وظايفي است كه بايد به بهترين صورت انجام پذيرد تا ثبات پايداري و فعاليت دايم سيستم تضمين شود . اين مسايل به ويژه در سيستم توزيع انرژي الكتريكي كه پيچيده ترين بخش در سيستم بزرگ قدرت به شمار مي آيد از اهميت بيشتري برخوردار است چرا كه از اين سو بيشتر اشتباهات و خطاها در سيستم توزيع رخ مي دهد و از سوي ديگر ارتباط نزديك آن با مصرف كنندگان انرژي الكتريكي ضرورت عمل كرد صحيح و مداوم آن بيشتر مي كند عمل كرد درست سيستم توزيع نه تنها به دقت بلكه به تنظيم درست تجهيزات حفاظتي نيز بسيار وابسته است زيرا اين تنظيم درست و به هنگام باعث كه خطاي پديده آمده در سيستم توزيع به سرعت و با دقت بر طرف شده و كيفيت برق رساني بهبود يابد.يكي از مهمترين عوامل توسعه اقتصادي – اجتماعي در هر كشور كيفيت منابع تامين برق آن كشور است تقريبا 75% تلفات زمان مصرف كنندگان ناشي از خطاهايي است كه تامين برق در سطح ايمني بسيار بالا از ناحيه توليدكنندگان مي باشند.با اين انديشه كه فيوزها در توضيح برق نقش مهم و اساسي را دارند بر آن شديم تا اين طرح را به رشته تحرير درآوريم.

خلاصه طرح:كاري كه شما هم اكنون در دست داريد يك پروژه تقريبا كامل مي باشد با تمام نكته هاي لازم كه بتواند سوال هاي مطرح شده شما را جواب دهد البته من در اين پروژه نتوانستم آن سوددهي كه مي خواستم بدست بياورم و فكر مي كنم دليلش هم بر مي گردد به زمان كوتاهي كه داشتم. اميدوارم توانسته باشم كه كار خود را به نحو احسنت انجام داده باشم.خلاصه طرح را بدين صورت مي باشد كه طرح يك طرح پنج ساله مي با شد و تقريبا بعد از پنج سال به سود سر به سر مي رسد و با يك سرمايه گذاري متوسط مي توان كار را شروع كرد البته در اين كار هرچه تكنولوژي ساخت بهتر و حرفه اي تر باشد به نظر مي رسد سوددهي بهتري داشته باشد در اين كار ما به زميني تقريبا حدود 7000 متر نياز داريم كه تشكيل شده از 2400 متر و دو انبار و تعميرگاه و .....مواد اوليه اي كه براي ساخت كليد مينياتوري لازم مي باشد عبارت است از پودر باكاليت، ورق آهن، آلومينيوم و سيم مسي (براي سيم پيچي بوبين) مي باشد. تعداد نيروي كاري كه در اين كارخانه استفاده شده است 58 نفر مي باشد.در داخل ساختمان توليد دستگاه هاي سنگين و غير سنگيني مي باشد كه عبارت اند از :1. سه عدد پرس چهل تن2. دو عدد پرس بيست تن3. دو عدد پرس دوازده تن4. پنج دستگاه سري تراش كه كار تراشكاري را براي ما انجام مي دهند.5. يك كويل پيچ6. يك تسمه كن7. سه دستگاه تزريق8. يك دستگاه جوش پلاتين9. يك سري پنج تايي گيوتين ، دو دريل رو ميزي و نقاله مونتاژمعرفي محصول:طرح تهيه شده در مورد توليد كليد هاي مينياتوري تك فاز مي با شد و البتهكليد هاي مينياتوري سه فاز هيچ گونه فرقي به لحاظ سا ختماني با كليد هايمينياتوري تك فاز ندارد و در كليد هاي مينياتوري سه فاز سه عدد كليدمينيا توري تك فاز در كنار يكديگر قرار مي گيرد كه هر كدام يك فاز از جريان برق كنترل مي كند ولي در صورت بروز اشكال در يك فاز از جريان برق در كليد ديگر نيز از كليد اولي به شكل مكانيكي فرمان گر فته و جريان قطع مي كند .تنها فرق بين كليد هاي تك فاز و هر كدام از كليدهاي سه فازدرهمان مكانيزم ربط دهنده سه كليد است از كليد هاي مينياتوري جهت قطع و وصل جريان و همچنين حفاظت استفاده مي گردد ، چون در صو رت بروز اشكال و ا فزايش جريان كليد سريعا قطع خواهد شد .موارد استفاده اين كليد هم در تابلوي برق سا ختمان و هم در تابلوي برقماشين آلات است.امروزه مصرف اين كليد بسيار زياد است . چون اين كليد در حقيقت هم كليدبوده و هم به عنوان فيوز اطينان عمل مي كنند.در اين طرح نقشه قطعات مربوط به كليد مينيا توري 25آمپر مي باشد و تعداد تو ليد به اندازه توليد يكسال مي باشد.به علت مشخص نبودن توليد در يكسال تعداد مورد نظر به صورت بالا بيان شده است . روش كار در تهيه اين طرح بدين شكل بو ده است كه نمونه توليدي كارخانه آلماني انتخاب گرديده است و پس از مو نتاژ تمامي قطعات نقشه، قطعات رسم شده و همچنين جنس مواد قطعات تعيين شده و سپس نحوه ساخت هر قطعه از ماده خام تا قطعه سا خته شده مشخص گرديده است.

ويژگي و مشخصات عمومي و فني محصول:براي شروع اين كار فكر نمي كنم نياز به دفاع فني محكمي از اين محصول باشد چرا كه روزانه مقدار زيادي از اين فيوز در كارخانجات - مكان هاي عمومي - ساختمان هاي اداري و مسكوني استفاده مي شود و اين نشان دهنده كيفيت ايمني و كاربرد ساده اين محصول مي باشد پس خيلي راحت مي توان گفت كه اين محصول (فيوز مينياتوري) جاي خيلي از فيوزهاي ديگر از جمله فيوز فشنگي - فيوز بكسي - فيوز شيشه اي و فيوز ذوب شونده را گرفته است از طرف ديگر اين محصول مي تواند به عنوان كليد در مدار استفاده شود اين خاصه به تنهايي مي تواند اين فيوز را با فيوزهاي ديگر متمايز كند و از نظر كيفي و كمي برتر نمايد. چون اين عنصر هم در برابر اتصال كوتاه كه همان اضافه جريان مي باشد و هم در برابر اضافه بار مي تواند حفاظت را به خوبي انجام دهد كه از آن به عنوان يك كليد ترميك كوچك نام برد.به طور كلي كليد هاي مينياتوري به دو دسته عمده تك فاز و سه فاز تقسيم مي شود. كه هر كدام از اين دسته ها بر اساس مواد مصرفي در ساخت و آمپر كاركرد به دسته هاي مختلفي تقسيم مي شوند. كاربرد اين فيوز ها به خاطر زيبايي نسبت به ساير فيوزها وسيع تر مي باشد و البته شكل ظاهري اين فيوزها همگي به يك شكل مي باشد.اين محصول در ايران با تعرفه گمركي شماره 19/85 الف شناخته شده است.اين محصول كه يك وسيله ايمني مي باشد در برخي موارد مي توان فيوز فشنگي را جايگزين آن نمود اما مزيت اين فيوزها در اين است كه به عنوان كليد نيز به كار مي روند.در توليد اين محصول سعي شده كه از مواد اوليه مرغوب و بهترين روش توليد استفاده شود و تكنولوژي ساخت آن به اين صورت است. كليه قطعات از لحاظ ساخت و توليد شامل دسته هاي زير مي باشد:1- قطعات پرسكاري:اين قطعات از ورق متوسط توسط پرسكاري شكل مي گيرند. در پرسكاري قطعات عمليات برشي- خم و فرم انجام مي شود. جهت خط توليد كلا 8 عدد پرسي ضربه اي 1-12-20و40تن انتخاب شده است .تعداد قالب هاي فلزي براي پركاري تمامي قطعات فلزي كليد مينياتوري حداقل 27 قالب است.2- قطعات باكاليتي: به منظور بالا بردن در توليد قطعات باكاليت به جاي پرس پخت با كاليت دستگاه تزريق در نظر گرفته شده است. البته پودر باكاليت تزريقي از پودر باكاليت معمولي گران تر است ولي به علت سرعت بالاتر و همچنين كيفيت بهتر قطعات اين روش پيشنهاد گرديده است براي تزريق باكاليت از دستگاه تزريق پلاستيك استفاده مي شود . فقط سيستم انتقال مواد آن قوي تر است. تعداد قالب هاي تزريق باكاليت براي كليد هاي مينياتوري دو عدد مي باشد .3- تزريق پلاستيك: جنس قطعات پلاستيكي از پلي پروپيلين بوده و حداقل دو عدد قالب تزريق پلاستيك براي ساخت قطعات مورد نياز است.4- قطعات سري تراشي: محور ها و پين ها هسته بوبين وهمچنين پيچ و مهره هاي تنظيم با دستگاه سري تراش زده مي شود .5- تميزكاري: قطعات تزريق شده و همچنين پرسكاري بايد شستشو شده و سپس پوششهاي كروماته و نيكل مات روي قطعات داده مي شوند . و براي از بين بردن پليسه ها از ماشينهاي مخصوص استفاده مي شود.6- جوش پلاتينها: پلاتينها يا كنتاك هاي كليد مينياتوري توسط دستگاه مخصوص به پايه هاي خود جوش مي خورد.

بررسي قابليت هاي جذب بازار و قيمت فروش محصول :كليدهاي مينياتوري سه فاز و تك فاز در تابلوهاي برق ساختمان ها و همچنين كارخانجات و ماشين آلات مورد مصرف عام دارد : اين كليد ها ضمن قطع و وصل بودن خطر و مناسب جريان برق عمل فيوز را انجام مي دهد . در حال حاضر به علت زياد بودن قيمت اين كليدها ممكن است در مواردي به جاي استفاده از اين كليدها از كليد هاي بدون حفاظ و نامطمئن جهت قطع و وصل جريان برق استفاده شود در صورت توليد كليد مينياتوري در داخل و عرضه آن با قيمت پايين تر مواد مصرف آن نيز افزايش خواهد يافت. اين محصول از لحاظ ايمني در سطح بالاتري قرار دارد و در اكثر موارد استفاده به بهترين نحو ممكن ايفاي نقش نموده است و اكثريت مردم به لحاظ ظاهر ساده.- زيبا يي و عملكرد مطلوب در مصارف عمومي از آن استفاده مي نمايندبه طور كلي وقتي كه يك محصول در شرايطي تو ليد شود كه امكان رقابت با سايرتوليدكنندگان باشد امكان ارتقاء سطح كيفي محصول وجود دارد و اين محصول نيز از اين قاعده مستثني نمي باشد و اگر پس از توليد اين محصول از لحاظ كيفي سطح آن را بالاتر ببريم مي توانيم سطح وسيعي از بازار مصرف را جذب نماييم. كليه مواد اوليه اين محصول از داخل كشور و از شهر هاي مجاور كارخانه تامين مي شود و به علت فزوني مواد در بازار كم مي باشد به جاي اين محصول از ساير وسايل همچون كليد ها و فيوزها مي توان استفاده نمود. اما مزيت اين محصول به اين است كه دو كار را به طور همزمان انجام مي دهد يعني عمل حفاظت در مقابل اضافه بار و قطع و وصل مدار را مي تواند انجام دهد پس از توليد اين محصول به ميزان پيش بيني شده و بعد از گذشت زمان و مشاهده جواب دهي محصول در بازار داخلي شايد امكان صادرات وجود داشته باشد و در مرحله اول هدف ما پوشش بازارهاي داخلي مي باشد .

معيارهاي مصرف (مثل ايمني - بازدهي .........)مصرف اين قطعه در تابلو هاي برق و در مصارف خانگي اداري تجاري و صنعت در ما شين آلات مي توان گفت در هر مدار كه يك مصرف كننده دارد براي حفاظت آن وسيله برقي به كار مي رود و در خانه ها و ادارات براي حفاظت سيم كشي ساختما ن و واحدهاي تجاري و اداري به كار مي رود و مي توان گفت اين قطعه الكتريكي يكي از مهمترين اعضاي تشكيل دهنده يك مدار الكتريكي مي باشد كه وجود آن لازم مي باشد و از لحاظ ايمني يكي از وسايل حفاظت خوب و دقيق مي باشد كه ماشين آلات و سيم كشي هاي ساختمان ها را در برابر دو عامل مهم كه به آنها خسارت وارد مي كند حفاظت مي كند كه آن دو مورد:1- حفاظت در برابر اضافه جريان 2-حفاظت در مقابل اضافه بارو مصرف ديگر آن به عنوان كليد به كار مي رود كه مي توان در ابتداي هر مدار به كار برد كه براي قطع و وصل كردن جريان آن مدار به كار مي رود.

فرهنگ عمومي(اهميت شكل ظاهري و زيبايي و ......)به دليل زيبا بودن حالت خاصي كه اين كليد فيوز دارد مي توان در همه جا از خارج و داخل تابلوهاي برق از آن استفاده كرد و به خاطر مكعب مستطيلي بودن آن از لحاظ اشتغال جا مي توان گفت كه جاي كمي در تابلوي برق به خود اختصاص مي دهد.چون اين قطعه بصورت استاندارد توليد شده و افراد غير متخصص نمي توانند به داخل آن دست پيدا كنند تا از آن به طور ناصحيح استفاده شود و قابل تعمير نمي باشد. پس از ايمني بالايي برخوردار است . و در صورت بروز اشكال و نقص در آن بايد حتما آن را تعويض كرد.روند تقاضا و سطح نياز جامعهازآن رو كه در جامعه ما روند رو به رشد در ساخت و ساز و تو سعه صنايع مي باشد نياز مبرم به اين قطعه مي باشد كه نياز مستمر مي باشد و تا اشباع بازار مدت زيادي لازم است كه جامعه ما از ساخت و ساز توسعه دور شود و در آن صورت كه هيچ امكاني براي تعمير اين قطعه نيست و در صورت خرابي و ايجاد اشكال در آن حتما بايد آن قطعه را تعويض كرد. بنابراين نياز و تقاضا در جامعه در حال حاضر زياد مي باشد.

محل يا محلهاي تامين مواد اوليهبه خاطر آنكه براي تامين مواد اوليه اين محصول از ورق آهن آلومينيوم و سيم مسي و پودر باكاليت استفاده مي شود مي توان تمامي مواد اوليه را از داخل كشور تهيه كرد و ورقهاي مورد نظر را مي توان از بازار آهن در تهران تهيه و پودر باكاليت را از بازار مواد شيميايي در تهران تهيه نمود كه بايد جايي انتخاب شود كه به اين منابع نزديك باشد.